Nemecká kancelárka sa zobudí z hrôzostrašného sna – na jej národe stále ostáva škvrna hanby za zabitie šiestich miliónov Židov počas druhej svetovej vojny. Zvolá preto vládu, aby verejne pozvala Židov z celého sveta naspäť do Nemecka. Jej pozvanie vzbudí silnú reakciu verejnosti. Autor vykresľuje príbehy jednotlivcov aj rodín, ktorých sa táto správa dotkla. Dráma s nadhľadom rozpráva o téme nenávisti a o temných stránkach ľudských charakterov vo vyspelej, tolerantnej spoločnosti. Israel Horovitz hru napísal po návšteve Nemecka v roku 1996. Stala sa jeho najčastejšie uvádzanou hrou v Európe, na Slovensku ide o jej prvé uvedenie.
Kateřina Quisová je absolventkou divadelnej dramaturgie a dramatickej tvorby, momentálne študuje divadelnú réžiu na VŠMU v Bratislave. Ako autorka, dramaturgička a režisérka spolupracuje s rôznymi divadlami a kultúrnymi centrami. Venuje sa tiež rozhlasovej tvorbe.
scéna: Frederika Brodzianska
kostýmy: Eva Miklisová
fotografie: Marika Vencelová
v zákulisí: Miroslav Tauchmann (produkcia), Boris Adamčík (svetlo), Daniel Ornyi (technik), Martin Hrvol (zvuk), Ľudmila Valná (garderóba)
preklad, dramaturgia: Kateřina Quisová
Zdoslovnená metaforická hluchota dneška. Nový pedagóg na škole pre deti so sluchovým postihnutím dostáva za úlohu venovať sa aj zamestnankyni, tvrdohlavej nepočujúcej upratovačke. Tá odmieta akúkoľvek snahu o integráciu, považuje to za útok na vlastnú integritu. Z napätia medzi učiteľom a upratovačkou vzplanie iskra. Obaja sa pokúšajú postaviť most medzi počujúcim a nepočujúcim svetom. Inscenácia s využitím slovenského posunkového jazyka je určená rovnako pre počujúce ako aj nepočujúce publikum.
Barbora Nitschová je čerstvou absolventkou réžie na VŠMU v Bratislave. So študentskými inscenáciami sa zúčastnila viacerých festivalov, v divadle Lab uviedla hru Deti ticha, prvú inscenáciu s použitím slovenského posunkového jazyka. V súčasnosti pokračuje na VŠMU v doktorandskom štúdiu.
preklad, dramaturgia: Daniela Brezániová
scéna: Monika Rybárová
kostýmy: Lea Šaryová
hudba: výber
svetelný dizajn: Martin Puškár
odborná spolupráca: Michal Hefty, Barbara Randušková, Ľudmila Baťová
fotografie: Lucia Púryová, Matej Tomandl
v zákulisí: Katarína Ostatníková, Lucia Púryová (produkcia)
Tragifraška z prostredia kúpeľného mesta sa zaoberá témami sociálnej izolácie a manipulácie vo vzťahu. Adam sa päť a pol roka skrýva na povale, uteká tak pred zodpovednosťou za vlastné činy. Jediný ľudský kontakt má so svojou ženou. Tá sa oňho vytrvalo stará, až kým sa v jej živote neobjaví iný muž. Ako ovplyvnia roky samoty Adama? Má šancu udržať si zdravý rozum a funkčný vzťah? Do slučky sa zmestí iba jeden.
Patrik Samohýl je čerstvý absolvent réžie na VŠMU v Bratislave. Má za sebou školské práce (napr. na motívy románu Milana Kunderu Žart), aj réžiu rozhlasových hier v cykle Fórum mladých autorov v RTVS.
dramaturgia: Rebeka Valábková
scéna: Martin Puškár
kostýmy: Miroslava Brňáková
hudba: let muchy
fotografie: Mário Lukáč
v zákulisí: Alžbeta Hasajová, Michaela Grlická (produkcia), Michaela Pavelková (svetlo, zvuk), Daniel Ornyi (technik), Ľudmila Valná (garderóba)